پردیس امام محمد باقر(ع) بجنورد

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان:

شرایط و نحوه شرکت مهارت آموزان ماده 28 در آزمون اصلح اعلام شد

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، از شرایط و نحوه شرکت مهارت آموزان ماده 28 در آزمون اصلح شهریور ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، دکتر کچوئیان از طراحی آزمون کتبی مهارت آموزان ورودی سال های 1396 و 1397 و مهارت آموزان باقی مانده از ورودی سال 1395 با در نظر گرفتن نتایج حاصل از آسیب شناسی چند وجهی دوره های ارزشیابی قبل، مبتنی بر مدل شایستگی های معلمی و بر اساس سرفصل مصوب دوره مهارت آموزی خبر داد و گفت: در این ارزیابی تلاش بر این است دانش ها و مهارت های اصیل معلمی مورد نیاز نومعلمان از سرفصل برنامه دوره یک ساله استخراج و عمده موقعیت ها و سؤالات بر اساس این شایستگی ها طراحی و تدوین شود.

وی تصریح کرد: همه مراحل اجرای ارزشیابی صلاحیت های حرفه ای برای مهارت آموزان باقی مانده از ورودی سال 1395 که از این پس به اختصار ورودی 1395 نامیده می شوند، همانند مهارت آموزان ورودی سال 1396 است.

دکتر کچوئیان، با تاکید بر این که کاربرد واژه های صلاحیت و شایستگی در مرکز سنجش شایستگی های حرفه ای دانشگاه فرهنگیان، به منزله سنجش صلاحیت یا شایسته بودن افراد نیست تصریح کرد: اصطلاحات صلاحیت و شایستگی  به لحاظ فنی، صرفا به عنوان ترجمه اصطلاحات تخصصی competence و competency با در بر داشتن تعاریف علمی خاص شامل دانش ها، مهارت ها و سایر ابعاد توانایی های فرد بوده که بر مبنای علوم سنجش و اندازه گیری، مدیریت آموزشی و برنامه ریزی درسی قابلیت سنجش دارند.

عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، از اصلح به عنوان واژه ای برای ارزشیابی صلاحیت های حرفه ای یاد کرد و گفت: این واژه بدون اشاره به صالح تر بودن افراد تفاوت افراد را در ارائه دانش ها، مهارت ها و سایر ابعاد قابل سنجش توانایی، مورد ارزیابی قرار می دهد.

این مقام مسئول، با اشاره به برنامه درسی دوره یک ساله مهارت آموزی، مصوب بیستمین جلسه شورای دانشگاه، در خصوص ارزشیابی جامع صلاحیت های حرفه ای افزود: آزمون های کتبی دانشی و عملکردی از طریق طراحی سؤالات استاندارد تولید و به اجرا در می آید.

وی ادامه داد: بر اساس این برنامه، ارزشیابی جامع  در پایان دوره مهارت آموزی برگزار و جدای  از ارزشیابی های تکوینی و تراکمی تلقی می شود.

دکتر کچوئیان، در خصوص دریافت دفترچه های اختصاصی مهارت آموزان تصریح کرد: در مؤلفه کتبی اصلح پیش رو، هر گروه از رشته های 19 گانه مهارت آموزان ورودی سال های 1396 و 1395 همچنین هر گروه از رشته های 23 گانه مهارت آموزان ورودی سال 1397 دفترچه های اختصاصی خود را در آزمون های کتبی چندگزینه ای و کتبی عملکردی دریافت خواهند کرد.

استاد دانشگاه، مجموع امتیاز آزمون های کتبی عملکردی و کتبی چندگزینه ای را برابر با 450 امتیاز دانست و گفت: ضروری است مهارت آموزان حد نصاب 65 درصد مجموع آن دو، معادل 292.5 امتیاز را کسب نمایند.

معاون دانشگاه، با اشاره به تفاوت های برخی دروس و سرفصل برنامه درسی مهارت آموزان ورودی سال های 96 و 97 بخش هایی از فرآیند ارزشیابی کتبی این افراد را متفاوت خواند و اظهار داشت: در تحلیل نتایج ضمن اجرای فرایندهای فنی آزمون سازی، هر یک از این دو گروه با مهارت آموزان هم ورودی خود قیاس خواهند شد.

عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، تعداد مهارت آموزان شرکت کننده در آزمون اصلح سال جاری را 16 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این آزمون به طور همزمان روز جمعه اول شهریور ماه سال جاری در 31 استان کشور، برگزار خواهد شد.

کچوئیان تصریح کرد: کلیه مراحل طراحی و تدوین سوالات، چاپ دفترچه ها و تصحیح پاسخ برگ های چندگزینه ای و عملکردی، به طور متمرکز در سازمان مرکزی با بهره گیری از ظرفیت اساتیدی از کل کشور انجام شده است.

معاون نظارت، ارزیابی وتضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، مرکز سنجش این معاونت را در قبال نشر هر گونه مطالب و منابع پیشنهادی برخی کانال ها و مراجع، خالی از مسئولیت خواند و با تاکید بر ملاک بودن اطلاعیه های منتشر شده این مرکز افزود:  اطلاعیه های منتشر شده مرکز سنجش دانشگاه، صرفا شایستگی های معلمی مندرج در برنامه درسی دوره یک ساله مهارت آموزی و کتب درسی، اسناد، آیین نامه ها، برنامه های درسی و راهنماهای تدریس مدرسه ای را ملاک طراحی و تصحیح آزمون ها قرار داده است.

وی، مرجع هر گونه اطلاع رسانی در خصوص آزمون اصلح را صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، پورتال دانشگاه، پورتال معاونت نظارت دانشگاه و پیام های رئیس دانشگاه و معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه ذکر و درج هر گونه خبر خارج از مجاری اعلام شده را فاقد وجاهت اعلام کرد.

 

لینک خبر :    https://cfu.ac.ir/fa/145872


| شناسه مطلب: 145877

تعداد بازدید: | آخرین بازدید:
نظرات کاربران